Chmielowy

Wartość odżywcza piwa

Zdania na temat szkodliwości i pozytywnego wpływu piwa są bardzo podzielone. Wynika to z różnorodności gatunków tego trunku. W zależności od tego jakie składniki użyje się do warzenia oraz jakie drożdże podczas fermentacji piwo ma inną wartość kaloryczną, zawartość składników odżywczych i alkoholu.

Duże znaczenie ma proces pasteryzacji - podgrzewanie piwa do temperatury około 70 stopni Celsjusza. Powoduje to zlikwidowanie wszystkich bakterii, zarówno tych złych i dobrych dla organizmu człowieka. Pasteryzację przeprowadza się w celu wydłużenia trwałości trunku. Takie piwo ma jeszcze w swojej zawartości witaminy i minerały, ale w zdecydowanie mniejszej ilości niż jego odpowiednik niepasteryzowany. Decyzję o przeprowadzeniu tego procesu podejmuje się dopiero po filtracji i stabilizacji.

Jakie wartości odżywcze ma piwo niepasteryzowane?

Zawartość kalorii w szklance piwa jest równa takiej samej ilości soku owocowego (np. grejpfrutowego). Jednak ilość innych wartości jest już zupełnie różna. Piwo zawiera witaminy A i E oraz większość z grupy B, ale w ilościach liczonych w częściach tysięcznych. W swoim składzie ma także, między innymi: wapń, magnez, potas, fosfor i sód. Również nie zawiera cholesterolu i tłuszczu. Jego minusem jest wysoka zawartość węglowodanów. Jeżeli ktoś chce spożywać piwo dla smaku to powinien zainteresować się jego wersją bezalkoholową, która ma zdecydowanie więcej witamin i minerałów. Te z wyższej półki nawet zostały uznane za napoje izotoniczne. 

Dokładną ilość witamin i minerałów w poszczególnych rodzajach piwa można sprawdzić porównując ich skład na etykietach.

Podobne artykuły

Piwo Łomża Wyborowe
Piwo Łomża Wyborowe to bardzo tradycyjny chmielowy smak, który z pewnością przypadnie do gustu...
Ciekawostki o piwie
Piwo ma bardzo długą historię. Początkowo można go było pic tylko na miejscu w karczmach....
Śląskie Mocne dla smakoszy
Śląskie Mocne to wspaniały smak piwa, który posmakuje nawet tym najbardziej wyszukanym...
Piwo korzystne dla zdrowia
Piwo pite w odpowiednich ilościach ma korzystny wpływ dla zdrowia. Z wielu tych prozdrowotnych...
Piwo wcale nie jest z chmielu
Większość osób zapytanych o skład piwa zapewne wymieniłoby chmiel. Jednak wcale nie musi on w...
Rodzaje piwa
Gatunków piwa na całym świecie jest ponad 130. Ich procesy warzenia różnią się między sobą,...